Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, które zdefiniowane jest jako pełny dobrostan człowieka w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej. Jednak zdrowie psychiczne to nie tylko brak objawów psychopatologicznych. To także zdolność do czerpania radości i satysfakcji z życia, realistycznego odbioru rzeczywistości, umiejętność chodzenia w role społeczne i utrzymywanie dobrych relacji interpersonalnych. Według raportów z badań Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego zdrowie Polaków ma się coraz gorzej: przybywa osób zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami na tle psychicznym. Zarówno osoby chore jak i całe społeczeństwo muszą sobie zdawać sprawę z tego, że problemy natury psychologicznej nie są powodem wstydu, wymagają jednak odpowiedniego leczenia, tak jak każda choroba somatyczna. Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego uświadamiają nam znaczenie dbania o naszą psychikę w każdym miejscu, czasie i okolicznościach: w domu, pracy, relacjach rodzinnych i życiu społecznym. Mottem tegorocznych obchodów jest: ,,Zdrowie psychiczne w pracy”. Zadbajmy zatem wszyscy o to, aby szkoła jako miejsce pracy i nauki była środowiskiem bezpiecznym, życzliwym i przyjaznym dla wszystkich!