„Lato w mieście”

W tym roku po raz pierwszy  nasza szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez Urząd Miasta Częstochowy – „Lato w mieście 2019”. W ramach programu zorganizowaliśmy dla naszych uczniów od dnia 24.06.19 do 28.06.19 półkolonie z ciekawymi i różnorodnymi atrakcjami.

Rozpoczęliśmy od  „papierowych zabaw”  podczas których nasi uczniowie poznali technikę qullingu i origami. Przypomnieliśmy sobie ginące zawody takie jak tkactwo i dziewiarstwo-wykonywaliśmy ciekawe przedmioty  z włóczki, muliny w technice makramy i haftu koralikowego.  Projektowaliśmy a następnie wykonywaliśmy odbitki,  poznając ciekawe techniki drukowania. Sporo  radości sprawiły nam również zabawy z elementami sensoplastyki.

Nie zabrakło odrobiny rywalizacji podczas gier, zabaw ruchowych oraz turnieju Bocce.

W upalne dni odpoczywaliśmy w podjasnogórskim Parku Staszica, gdzie podziwialiśmy ciekawą roślinność – rzadkie gatunki drzew i krzewów – sosnę czarną, jałowiec chiński, jesion pensylwański czy daglezję zieloną. Dodatkową ozdobą parku były dwa baseny połączone wąskim kanalikiem i ubarwione tryskającą fontanną.  Korzystaliśmy również z właściwości zdrowotnych tężni solankowej przy Promenadzie Czesława Niemena.

Zwiedziliśmy  Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – ciekawostkę na mapie Częstochowy. Pod ziemią zobaczyliśmy prawdziwe chodnik w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz rekonstrukcję przodka z maszynami górniczymi. Dowiedzieliśmy się naprawdę sporo o dawnych technikach wydobycia rud metali oraz ich transporcie. Duże wrażenie zrobiła na nas wystawa sprzętu używanego przez ekipy ratownicze, zbiorniki na tlen zakładane na plecy, kaski… wszystko okraszone bogatymi opisami.

Nie zapomnieliśmy o gitarze, nucąc piosenki turystyczne i żeglarskie podczas zabaw i pikników w ogrodzie szkolnym.

Jednym z elementów naszego programu była również „podróż kulinarna” – zapiekanka
z ciasta francuskiego, sandwiche, sezonowe kanapki czy koktajle owocowe – wszystko pyszne, zdrowe i jak się okazało wcale nie trudne do przygotowania.

Na koniec nasze podniebienia rozpieściły lizaki, cukierki i cukiereczki, które samodzielnie wykonaliśmy podczas warsztatów w Manufakturze słodyczy – „Cukierkolandia”  przy ulicy Berka Joselewicza 2. Wszystkim łasuchom polecamy to „najsłodsze” miejsce w naszym mieście!
Ż.D.

Do zobaczenia za rok!!!